Nasze metody

?>

Metody jakich używamy podczas pracy i zabawy z dziećmi

Zabawy fundamentalne, czyli nauka przez wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, czy też wykonywanie czynności. Niesamowicie ważna, bowiem im lepiej rozwiną się zmysły dziecka, tym lepiej zbudowane będą drogi, po których informacje docierają do mózgu. To właśnie zabawy fundamentalne rozwijają osiem rodzajów dziecięcej inteligencji:

językowa

matematyczno – logiczna

wizualno – przestrzenna

muzyczna

społeczna

refleksyjna

ruchowa

przyrodnicza


Metoda nawiązująca do najbardziej pierwotnej formy porozumiewania się z drugą osobą, jaką jest tzw. „język ciała" to Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Jej stosowanie u dziecka rozwija orientację w schemacie ciała oraz w przestrzeni, a także motorykę, koordynację oraz świadomość ciała.

Elementy gimnastyki mózgu Paula Dennisona służą uruchomieniu intelektualnego potencja. „drzemiącego" w człowieku. Ćwiczenia dr Dennisona angażują obie strony ciała, usprawniając koordynację ruchów całego ciała i poszczególnych narządów (wzrok, słuch) służących do odbioru bodźców zewnętrznych. Jest to zestaw prostych ruchów, przynoszących niesamowite korzyści, m.in. poprawę koncentracji na zadaniach, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz umiejętności związanych z zapamiętywaniem, ale również zwiększenie zdolności manualnych, uaktywnianie lewej półkuli mózgu oraz synchronizację współpracy obu półkul mózgowych. Ćwiczenia te mają za zadanie również usuwanie zmęczenia, dodawanie energii, a także odprężenie ciała i umysłu oraz relaks.

Małe dzieci uczą się czytać w ten sam sposób, w jaki próbują zrozumieć to, co się do nich mówi. W związku z tym, tak ważny jest Program nauki czytania GIenna Domana. Bowiem kiedy ucho dziecka słyszy słowo, wówczas przekazuje te informacje do mózgu. Podobnie dzieje się, gdy oko spostrzega napisany wyraz. Dziecko może da, rzecz zobaczyć, dotknąć, skosztować. Poprzez usłyszenie nazwy i zobaczenie jak się pisze da, rzecz, dziecko może się nauczyć ją wymawiać, a nawet czytać.

Metoda aktywnego słuchania muzyki Bati Strauss to poznawanie przez dzieci utworów muzyki klasycznej poprzez tzw. „aktywne słuchanie". Polega ona na instrumentalizacji, wybijaniu rytmu i tańczeniu utworów wg opowieści muzycznej.

Wszystkie dzieci lubią słuchać bajek, w związku z tym nieodłącznym elementem ich rozwoju jest stosowanie Bajkoterapii.. Jak wykazały badania psychologów, czytając określone bajki można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. To również doskonała metoda relaksacyjna. Bowiem odpowiednio dobrane i opowiedziane albo przeczytane historie mogą doskonale wyciszyć, choćby przed snem, po dniu pełnym wrażeń lub pracy. Rozwija również mowę i wzbogaca słownictwo dziecka.

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, charakteryzują się znakomitą pamięcią oraz łatwością powtarzania ze słuchu. Jest to, więc idealny moment by rozpocząć naukę innego języka. W związku z tym, jednym z elementów pracy z dziećmi będą zabawy muzyczno-ruchowe w języku angielskim.